Semifinálová séria Tipos SBL v stredu premiérovo zavítala do hlavného mesta. Domáci basketbalisti Slovana Bratislava vstupovali do stretnutia za stavu 1:0 na zápasy, keďže v sobotu zvíťazili v Nitre nad Blue Wings 71:65. A tešili sa aj pred vlastným publikom. Tento raz 70:63.
Akokoľvek príjemne môže vyzerať stav 2:0 na zápasy, neradno zabúdať, že od druhého kola sa série play-off hrajú až na štyri víťazné zápasy. Belasí sú tak stále ešte len na polceste do finále.
V stredu domácim v úvode vyšlo temer všetko, na čo siahli. Začali vo vysokej intenzite, s dobrou energiou a nad zaskočenými Nitranmi už v prvej perióde viedli až o 12 bodov (18:6). Napokon ju vyhrali 20:9.
V druhej desaťminútovke sa Blue Wings spamätali a začali klásť citeľnejší odpor. Slovan v nej viedol aj o +17, no napokon odchádzal na prestávku s 12-bodovým náskokom 43:31.
Po zmene strán potiahli belasí sériu 8:3 a v 22. minúte tak vyhrávali o +18. Šancu odpútať sa na dvadsať či viac bodov nevyužil Slovan azda ani na osemkrát, no vzadu nedovolil Nitre žiadne ľahké body, a tak sa skóre dlhé minúty temer nemenilo. Potom však hostia predsa len dokázali znížiť na 42:54 a za tohto stavu sa šlo do záverečnej časti.
Slovan mal v strhujúcej atmosfére opäť výborný vstup 9:1, a tak sa v 33. minúte nožnice po prvý raz roztvorili na 20 bodov – 63:43. Blue Wings sa však otriasli a ešte skúsili čosi spraviť s výsledkom. Po šnúre 10:0 znížili na 53:63 a domáci kouč Aramis Naglič musel brať oddychový čas. A po trojke Lukáša Boleka bolo v 37. minúte aj 56:63 a v 38. minúte po akcii „and one“ Jordana Jonesa sa modrí priblížili na 59:64. Ba v predposlednej minúte bolo už len 61:65! Slovan však nespanikáril a záverečnú „vojnu nervov“ napokon zvládol, a to aj vďaka „doťuknutiu“ Tomáša Pavelku na 67:61 zhruba pol minútu pred klaksónom.
Tomáš Pavelka zaznamenal ďalšie double-double za 17 bodov a 16 doskokov (z toho 9 útočných). K nim pridal aj 2 zisky, asistenciu a blok.
Času na regeneráciu a prípravu pred ďalším stretnutím bude ozaj málo. Tretí zápas je totiž na programe už v piatok 1. mája od 19.00 hod. Séria sa opäť sťahuje do Nitry.
V Bratislave sa bude hrať štvrtý duel, a to v trocha netradičnom utorňajšom termíne. Takže priatelia, poznačte si do kalendára utorok 5. mája, čas 18.00 hod.
Aramis NAGLIČ (tréner Slovana): „Nebol to jednoduchý zápas, ale jednoduchý nebude ani jeden zápas s Nitrou. Za stavu 2:0 vôbec nerozmýšľam, že už to začína byť jasné. Vždy je lepšie 2:0 než 0:2 či 1:1, ale stále to bude ťažké, pretože Nitra hrá taký basket... line-up zvnútra, niekedy so štyrmi vysokými, veľmi fyzický. Niekedy nám to robí problémy, nie je ľahké to vydržať. Tento raz sme mali problém reagovať na zónu, aj keď sme sa na to pripravovali. Ani koncentrácia hráčov dnes nebola na príliš vysokej úrovni. Obzvlášť na lopte, takže sme robili aj zbytočné straty. Dali sme hosťom šancu vrátiť sa do zápasu, ale na konci je víťazstvo. Možno to nebol pekný zápas na pozeranie, no je to play-off a v ňom nie sú pekné zápasy na pozeranie. A nebude pekný zrejme ani ten v Nitre, ale rátajú sa víťazstvá a záleží na tom, kto ich skôr bude mať štyri.“
Tomáš PAVELKA (hráč Slovana): „Do zápasu aj do jednotlivých štvrtín sme vstúpili celkom dobre, no v závere sme si to opäť trocha skomplikovali. Ale mali sme aj v úvode nejaké zbytočné straty, dovolili sme útočné doskoky. Možno nebyť toho, tak by sa to nezdramatizovalo, ale zvíťazili sme a to je to, čo sa počíta.“
Martin BLAHO (tréner Nitry): „V dnešnom zápase nám nepomohla naša nízka úspešnosť streľby za tri body. Mali sme len sedemnásť percent. Aj sme si dokázali vypracovať šance, ale keď máte len sedemnásť percent z trojky, tak vám to nepomáha a dáva vás to dole aj v obrane. Oba zápasy mali skoro podobný scenár. V závere sme to zase mohli otočiť, ale prišli tam nesprávne rozhodnutia a dopadlo to tak ako to dopadlo. Určite sa nevzdávame a verím, že sme v tejto sérii nepovedali posledné slovo.“
Michael FUSEK (hráč Nitry): „Prirovnal by som to k prvému zápasu, ktorý sme hrali doma. Tam to bolo skoro také isté: hneď v prvej štvrtine šnúra 12:0 pre Slovan. Potom to dotiahneme, ale pustíme ich k ľahkým strelám, ľahkým košom, rýchlym protiútokom. Tam sa chytia a potom my zas musíme dobiehať. Keď hráme kontrolovanú hru piati na piatich, vieme čo robíme a hráme našu hru v obrane aj v útoku, tak to ide. Ale bohužiaľ, vždy tam potom príde šnúru štyroch až šiestich bodov, nejaká voľná strela a to Slovan využije, opäť na nás nabehne a my zas a znova musíme dobiehať.“